Tell: +380988127521, +380442218587
Email: sorty@kunzov.com
Неділя, 05.05.2024, 00:10

Головна | Реєстрація сортів

Мова
Меню сайту
Пошук
Корисні посилання
  • Адміністрація президента України
  • Верховна Рада України
  • Кабінет Міністрів України
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Міністерство екології та природних ресурсів України
  • Міністерство охорони здоров'я України
  • Державна фіскальна служба України
  • Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів
  • Український інститут експертизи сортів рослин
  • Нормативно-правова база
  • ЗУ "Про охорону прав на сорти рослин
  • ЗУ "Про насіння і садивний матеріал"
  • ЗУ "Про карантин рослин"
  • ЗУ "Про приєднання України до Міжнародної конвенції по охороні нових сортів рослин"
  • ЗУ "Про приєднання України до Схеми сортової сертифікації насіння зернових культур, Схеми сортової сертифікації насіння кукурудзи та сорго ОЕСР"
  • ЗУ "Про пестициди і агрохімікати"
  • Наказ Мінприроди від 20.11.2008 №595
  • Постанова КМУ №295 від 04.03.96
  • ЗУ "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення"
  • Податковий кодекс України
  • Цивільний кодекс України
  • Митний кодекс України
  • Кримінальний кодекс України
  • Господарський кодекс України
  • Кодекс України про адміністративні правопорушення
  • Постанова КМУ №1183 "Про заходи щодо реалізації Закону України "Про охорону прав на сорти рослин"
  • Постанова КМУ №299 "Про затвердження Тимчасового порядку проведення сертифікації насіння та садивного матеріалу"
  • Постанова КМУ №447 "Про затвердження Порядку маркування партій насіння"
  • Міжнародна конвенція з охорони нових сортів рослин
  • КЮНЗОВ

    Реєстрація селекційних досягнень у рослинництві (реєстрація сортів рослин), отримання патенту на селекційне досягнення (отримання патенту на сорт рослин) – патентування селекційних досягнень (патентування сортів рослин), підтримання чинності селекційних досягнень (підтримання чинності патентів на сорти рослин та підтримання сортів в Державному реєстрі сортів рослин придатних до поширення в Україні)

    У зв’язку з особливостями селекційних досягнень їх виділяють в окрему групу, хоча законодавство деяких країн відносить їх до об’єктів патентного права.

    Селекційним досягненням у рослинництві є новий сорт рослин.

    Сорт рослин - окрема група рослин (клон, лінія, гібрид першого покоління, популяція) в рамках нижчого із відомих ботанічних таксонів, яка, незалежно від того, задовольняє вона повністю або ні умови надання правової охорони: може бути визначена ступенем прояву ознак, що є результатом діяльності даного генотипу або комбінації генотипів; може бути відрізнена від будь-якої іншої групи рослин ступенем прояву принаймні однієї з цих ознак; може розглядатися як єдине ціле з точки зору її придатності для відтворення у незмінному вигляді цілих рослин сорту.

    Правовому регулюванню селекційних досягнень в рослинництві присвячено главу 42 ЦК, Закон України "Про охорону прав на сорти рослин" та нормативно-правові акти, видані з метою його реалізації. Відповідно до зазначеного закону розрізняють такі види прав на сорти рослин:

    - особисті немайнові права на сорт рослин, засвідчені свідоцтвом про авторство (авторство на сорт);

    - майнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, засвідчені патентом (патент на сорт);

    - майнові права інтелектуальної власності на поширення сорту рослин, засвідчені свідоцтвом про державну реєстрацію (право на поширення сорту в Україні, якщо сорт не відповідає критеріям новизни, проте відповідає іншим критеріям патентоспроможності);

    Процедура реєстрації сорту рослини складається з комплексу дій заявника (представника заявника) та центрального органу виконавчої влади, на якого покладено функції з реєстрації та реалізації прав інтелектуальної власності на сорти рослин (МінАПК), з яких можна виділити такі основні етапи:

    1) подання документів заявки на сорт;

    2) формальна експертиза заявки;

    3) постачання офіційного зразка сорту та забезпечення кваліфікаційної експертизи посадковим матеріалом;

    4) кваліфікаційна експертиза;

    5) сплата всіх необхідних зборів;

    6) внесення сорту до Державного реєстру сортів рослин та видачі охоронних документів (свідоцтва про державну реєстрацію сорту, патенту та свідоцтва про авторство на сорт рослин).

    1. Подання документів заявки на сорт рослин

    Заявка подається до Мінагрополітики особою, що має на це право (Заявник або представник Заявника), з додержанням відповідних вимог до документів. Заявка на сорт рослин складається з наступних документів (та документів, що додаються до неї):

    - заявка на сорт рослин, що містить основну інформацію щодо сорту, селекціонера, заявника, представника заявника та інше.

    - технічна анкета, що містить детальну інформацію про характеристики сорту, методи розмноження, показники несхожості сорту з подібними сортами, спеціальні умови вирощування сорту, основи використання;

    - схема селекції;

    - копія пріоритетної заявки, якщо є;

    - показники придатності сорту для поширення в Україні;

    - довіреність, підписану заявником, засвідчену нотаріально;

    - документ, що свідчить про право заявника подавати заявку на сорт, якщо заявник не є автором;

    - фотографії рослини і його органів, які, на думку заявника, відображають основні характеристики сорту;

    - довідка про відсутність ГМО (генетично модифікованих організмів);

    - документу, що підтверджує сплату необхідного збору за подання заявки.

    2. Формальна експертиза заявки

    Робота із заявкою починається з проведення формальної експертизи документів заявки, у процесі якої визначається відповідність формальних ознак заявки вимогам, що встановлені Законом і розробленими на його основі Правилами складання та подання заявки.


     

    Якщо Заявку складено правильно і до неї додано всі необхідні документи, формальна експертиза вважається завершеною і Мінагрополітики надає Заявникові повідомлення про позитивні результати формальної експертизи і початок проведення кваліфікаційної експертизи. Неправильне заповнення документів Заявки або несвоєчасне надання додаткових документів і інформації може затягнути формальну експертизу на невизначений термін.

    3. Постачання офіційного зразка сорту та забезпечення кваліфікаційної експертизи посадковим матеріалом

    Для реєстрації сорту необхідно також надати офіційний зразок сорту, який зберігається в офіційному сховищі зразків сортів рослин. Також, якщо експертиза сорту проводиться в закладах експертизи, а не за даними заявника, заявник має забезпечити експертизу посадковим матеріалом для польових досліджень. Кількість посадкового матеріалу та крайні строки постачання дослідних зразків регулюються Наказом МінАП України №N 896 від 15.12.2009 року.

    Мінагрополітики надає заявникові повідомлення про ввезення дослідних зразків. Якщо заявник є нерезидентом, він на основі цих документів здійснює митне оформлення дослідних зразків при перетині митного кордону.

    При потребі наша компанія допоможе Вам якісно розмитнити дослідні зразки й організує швидку їх доставку та передачу уповноваженому органу або порекомендує компанію-партнера.

    Підтвердженням здачі дослідних зразків до експертного закладу є акт прийому-передачі, який підписується заявником чи уповноваженою особою з однієї сторони та представником Українського інституту експертизи сортів рослин з іншої сторони (заклад експертизи), за умови, що посадковий матеріал надійшов у необхідній кількості й у встановлені строки та за наявності всіх вищеперерахованих документів.

    4. Кваліфікаційна експертиза

    Кваліфікаційна експертиза розпочинається за умови позитивного завершення формальної, сплати встановленого збору за кожний рік її проведення та за умови забезпечення дослідними зразками посадкового матеріалу сорту рослин.

    Кваліфікаційна експертиза передбачає проведення комплексу досліджень (польових, лабораторних, аналітичних), необхідних для підготовки експертного висновку за заявкою та прийняття рішення щодо державної реєстрації сорту і прав на нього.

    Сорт вважається придатним для набуття права на нього, як на об'єкт інтелектуальної  власності,  якщо  за проявом  ознак,  породжених певним генотипом чи певною комбінацією генотипів, він є новим, вирізняльним, однорідним та стабільним.

    Кваліфікаційна експертиза складається з експертизи назви сорту, експертизи новизни сорту та проведення комплексу досліджень (польових, лабораторних, аналітичних) з визначення відповідності сорту критеріям відмінності, однорідності та стабільності і відповідності сорту критеріям заборони поширення в України (в залежності від мети, що вказана в заяві на сорт).

    Експертиза назви сорту триває протягом всього строку проведення кваліфікаційної експертизи. Назва сорту затверджується рішенням про державну реєстрацію прав на сорт. При проведенні експертизи назва сорту, що запропонована Заявником у Заявці на сорт рослин, перевіряється на тотожність і подібність з назвами всіх загальновідомих сортів, інформація про які міститься в базі даних Мінагрополітики, Міжнародного союзу з охорони нових сортів рослин (УПОВ) та публікацій Держав – членів УПОВ. Сортові  присвоюється  назва,  яка повинна його однозначно ідентифікувати і відрізнятися від будь-якої іншої назви  існуючого в Україні і державах-учасниках сорту того ж чи спорідненого виду.

    Експертиза новизни сорту проводиться переважно на підставі аналізу інформації, що надана Заявником у Заявці щодо першого використання сорту. Але до уваги може братися будь-яка офіційна інформація про перше використання сорту, яка надійде до Мінагрополітики у вигляді заперечення щодо реєстрації сорту, з офіційних публікацій держав-членів УПОВ або Переліку сортів, що підлягають сортової сертифікації за схемами Організації Європейського Співробітництва і Розвитку (ОЄСР).

    Сорт вважається новим, якщо до дати подання Заявки Заявник (селекціонер) чи інша особа з його дозволу не продавали чи не передавали іншим способом для комерційного використання: на території України - за 1 рік до дати подання заявки на сорт; на території іншої держави для деревних, чагарникових і порід винограду - за 6 років до дати подання заявки на сорт, а для решти культур - протягом 4 років.

    Польові дослідження сорту на відповідність критеріям відмінності, однорідності та стабільності і критеріям заборони поширення сорту в Україні проводяться в експертних закладах Українського інститут експертизи сортів рослин або безпосередньо Заявником. Визначено перелік видів, за якими польові дослідження проводяться у підпорядкованих закладах експертизи. По всіх інших видах польові дослідження проводить Заявник, який надає результати Мінагрополітики для експертизи сорту на відмінність, однорідність та стабільність.

    Сорт відповідає умові відмінності, якщо за проявом його ознак він  чітко  відрізняється від будь-якого іншого сорту, загальновідомого  до  дати,  на  яку  заявка  вважається поданою.

    Сорт вважається однорідним, якщо з урахуванням особливостей його розмноження всі рослини цього сорту залишаються достатньо схожими  (однорідними)  за  своїми  основними ознаками, зазначеними в описі сорту.

    Сорт вважається стабільним, якщо його основні ознаки, відзначені в описі сорту, залишаються незмінними після неодноразового розмноження чи, у разі   особливого циклу розмноження, в кінці кожного такого циклу.

    5. Сплата зборів за дії, пов’язані з охороною прав на сорти рослин

    Механізм  сплати  зборів  за  дії, пов'язані з охороною прав на сорти рослин (далі - збори)  регулюються постановою  КМУ №1183 від 19 серпня 2002 р. Збори сплачуються до державного бюджету України. Нерезиденти можуть сплачувати збори у національній валюті,  в євро чи  доларах США за офіційним курсом Національного банку на дату сплати збору.  До суми  збору  не включається вартість послуг,  пов'язаних з його сплатою. Розміри зборів визначаються додатком до вищезгаданої постанови.

    Документом про сплату збору є копія платіжного доручення з відміткою установи банку або відповідна квитанція. У документі про сплату збору зазначаються ім'я (найменування) платника збору,  вид збору,  сума  сплаченого  збору,  а  також  номер  заявки  (у разі наявності) або номер патенту чи свідоцтва про державну  реєстрацію сорту  рослин,  назва країни платника збору - нерезидента.  У разі, коли збір сплачено в євро чи доларах США,  зазначається курс  євро чи  долара  США  за  офіційним  курсом Національного банку на дату сплати збору.

    6. Внесення сорту до Державного реєстру сортів рослин та видача охоронних документів

    За результатами кваліфікаційної експертизи Мінагрополітики приймає рішення щодо сорту. Це може бути рішення про виникнення прав на сорт або рішенні про відмову у набутті прав на сорт. Якщо прийнято рішення про виникнення прав на сорт, Заявнику надається три місяці для сплати відповідного мита та збору. Державна реєстрація прав на сорт, що виникли, здійснюється шляхом внесення відомостей про сорт до відповідного Реєстру по надходженні документу, що підтверджує сплату мита та збору.

    Тільки після цього заявник (автор) може отримати охоронні документи в залежності від того, на які права подавалась заявка – свідоцтво про авторство на сорт рослин, патент на сорт рослин, свідоцтво про державну реєстрацію сорту рослин. Крім того, сорт вноситься в Державний реєстр сортів рослин та відображається в електронному реєстрі сортів рослин, що розміщений на офіційному сайті Мінагрополітики . В офіційному виданні публікується інформація щодо виникнення прав на сорт.

    Підтримання чинності майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин засвідчених патентом (підтримання чинності патенту) та підтримання чинності майнових прав інтелектуальної власності на поширення сорту рослин

    Для того, щоб майнові права на сорт рослин діяли і сорт не був виключеним з реєстру сортів рослин, їх треба щорічно підтримувати в силі. Для цього треба в чітко встановлений законом термін сплатити збір і подати клопотання про підтримання в силі.

    Розмір зборів за підтримання майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин, засвідчених патентом:

    - За перший рік - 400 грн.
    - За другий рік - 450 грн.
    - За третій рік - 550 грн.
    - За четвертий рік - 650 грн.
    - За п'ятий рік - 800 грн.
    - За шостий рік - 950 грн.
    - За сьомий рік - 1100 грн.
    - За восьмий рік - 1300 грн.
    - За дев'ятий рік -1300 грн.
    - За десятий і кожний наступний рік - 1900 грн.

    Розмір зборів за підтримання чинності майнових прав інтелектуальної власності на поширення сорту рослин:

    - За перший - п'ятий рік - 350 грн.
    - За шостий - десятий рік - 900 грн.
    - За одинадцятий - п'ятнадцятий рік - 2000 грн.
    - За шістнадцятий і кожний наступний рік - 2500 грн.

    Ми допоможемо Вам в найкоротші строки отримати патент на сорт рослин, отримати свідоцтво про державну реєстрацію сорту рослин, отримати свідоцвто про авторство на сорт рослин, проконтролюємо терміни та нагадаємо про необхідність підтримання чинності патенту та майнових прав інтелектуальної власності на поширення сорту і здійснимо документальне оформлення такого підтримання

    Реєстрація сортів рослин (патентування сортів рослин) в інших країнах

    Реєстрація сортів рослин в інших країнах в цілому схожа на процедуру реєстрації сортів в Україні, але є і суттєві відмінності. Крім реєстрації в Україні, ми надаємо послуги по набуттю прав на сорти в Росії, Білорусі, Казахстані, Молдові, Грузії.  Більш детальну інформацію про реєстрацію в інших країнах ми Вам надамо після Вашого звернення до нашої компанії за контактами, зазначеними на сайті.


     

    Copyright MyCorp © 2024